रेखा थापा– पहिले गणतन्त्र अहिले राजतन्त्रकाठमाडौंको भृकुटीमण्डपमा चलिरहेको राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा) को एकता महाधिवेशन । हजारौं कार्यकर्ताको भीड । त्यही भीडमा छ, एक चर्चित अनुहार । उनी हुन्– अभिनेत्री रेखा थापा ।

सौन्दर्य प्रतियोगिता हुँदै अभिनयमा होमिएकी रेखाले ‘हिरो’ चलचित्रबाट सिने नगरीमा डेब्यु गरिन् । करिव तीन सय चलचित्रमा अभिनय गरेर एक्सन हिरोइनको छबि बनाएकी रेखाको चलचित्र क्षेत्रमा बेग्लै पहिचान छ ।

यतिबेला उनी राजनीतिक पहिचान बनाउने दौडमा छिन् । करिब ११ वर्ष अघि तत्कालिन एकिकृत माओवादीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल (प्रचण्ड) सँग नाच्दै राजनीतिमा डेब्यु गरेकी रेखाको चर्चा निकै भयो ।दोस्रो संविधानसभाको चुनावमा उनले पर्सा–१ बाट सांसद टिकट पाउने निधो भयो । यद्यपि, मतदाता नामावलीमा नाम नभएपछि संसद छिर्ने सपना अधुरै रह्यो । साथै, माओवादीले जुन उद्धेश्य र कार्ययोजना बनाएको थियो त्यसलाई सरकारमा रहँदा कार्यान्वयन गर्न नसकेकोप्रति उनी असन्तुष्ट थिइन् । यो त्यही असन्तुष्टि हो,जुन कारणले पार्टी फेर्ने मनस्थितिमा पुगिन्,उनी ।

पार्टी एकता भएपछि रेखा राजनीतिक रुपमा गुमनाम रहिन् । तर, यतिबेला राप्रपाको एकता महाधिवेशनमा उनी राजेन्द्र लिङ्देनको पक्षमा उभिएकी छन् । लिङ्देनकै टीमबाट महिलातर्फ महामन्त्री पदका लागि उम्मेदवारी घोषणा गरेकी रेखाको चर्चा सिने नगरीमा भन्दा बढी राजनीतिक मैदानमा हुन थालेको छ ।

त्यसपछि उनले नयाँ मुकाम रोजिन । २०७३ मंसिर २७ मा कमल थापाको विचार मन परेको भन्दै राप्रपा प्रवेश गरिन् । त्यसको केही समयमै पशुपतिशमशेर जबराले नेतृत्व गरेको राप्रपा (प्रजातान्त्रिक) मा गइन् । गणतन्त्र शिरोधार्य गरेको राप्रपा प्रजातन्त्रिकले हिन्दू राष्ट्र र संवैधानिक राजतन्त्र मागिरहेको राप्रपा नेपालसँग पार्टी एकता गर्यो । अहिले राप्रपाको मूख्य एजेन्डा नै हिन्दू राष्ट्र र संवैधानिक राजतन्त्र हो ।

पार्टी एकता भएपछि रेखा राजनीतिक रुपमा गुमनाम रहिन् । तर, यतिबेला राप्रपाको एकता महाधिवेशनमा उनी राजेन्द्र लिङ्देनको पक्षमा उभिएकी छन् । लिङ्देनकै टीमबाट महिलातर्फ महामन्त्री पदका लागि उम्मेदवारी घोषणा गरेकी रेखाको चर्चा सिने नगरीमा भन्दा बढी राजनीतिक मैदानमा हुन थालेको छ ।

बुधबार राप्रपा महाधिवेशनको उद्घाटन सत्रमा अध्यक्षका उम्मेदवार कमल थापा र राजेन्द्र लिङ्देनले राजसंस्था ब्युँताउनेबारे प्रतिस्पर्धात्मक भाषण ठोके । तर, कुनैबेला लोकतन्त्र, गणतन्त्रको पक्षमा रहेको र एकतापछि गुमनाम रहेकी रेखा हिन्दू राष्ट्र र संवैधानिक राजतन्त्रको पक्षमा छिन् त ?यतिबेला रेखा हिन्दू राष्ट्रको पक्षमा उभिएकी छन् । यसलाई उनले लुकाएकी पनि छैनिन् । तर, राजसंस्था ब्युँताउने कुरामा भने उनले आफ्नो धारणा प्रष्ट रुपमा सार्वजनिक गर्न भने सकेकी छैनन् । बिहिबार कुराकानीका क्रममा ‘५० प्रतिशत जनता राजसंस्थाको पक्षमा रहेको र त्यसलाई १०० प्रतिशत बनाउन सकिन्छ’ भन्ने अभिव्यक्ति दिइन् । यसबाट उनले आफू राजसंस्थाको पक्षमा रहेको संकेत गर्न खोजेको रुपमा बुझ्न सकिन्छ ।


राप्रपाभित्र पद र प्रतिष्ठा ओगट्ने नेतृत्वप्रति रेखाको गुनासो छ । ‘भन्ने बेलामा नयाँ नेतृत्व चाहिन्छ, युवा चाहिन्छ भन्ने अनि भोट चाहिँ पुरानै हजुरबुबालाई दिने प्रवृत्ति छ,’ रेखा आक्रोशित सुनिइन्,‘यसले न पार्टीको हित गर्छ न देशको ।’तर, हिन्दू राष्ट्र र राजसंस्थाको नारा बोकेर राप्रपाले जनतालाई धेरैपटक झुक्याएकाले विश्वास गुमाएकोमा रेखाको चित्त दुखाई छ । ‘हामीले जुन एजेन्डा उठायौँ त्यसको कार्यान्वयन गर्न सकेनौं त्यसैले जनताबाट विश्वास गुमाएर ३२ सिटबाट एक सिटमा सिमित भएका छौं,’भन्छिन्, ‘अब नयाँ नेतृत्वले जनताको विश्वास जित्नुपर्छ ।’

तर, परम्परागत सोच र बासी अनुहारले जनताको मन जित्दैन भन्ने रेखाको ठम्याई छ । ‘जनताको विश्वास जित्न राप्रपामा नयाँ अनुहारको खाँचो छ,’ उनले आफ्नो एजेण्डा सुनाइन्, ‘युवा र नयाँ पिँढीलाई समर्थन गर्दै, भोलिका दिनमा महिला र युवाको एजेण्डा स्थापित गर्नका लागि मेरो उम्मेदवारी हो ।’

राप्रपाभित्र पद र प्रतिष्ठा ओगट्ने नेतृत्वप्रति रेखाको गुनासो छ । ‘भन्ने बेलामा नयाँ नेतृत्व चाहिन्छ, युवा चाहिन्छ भन्ने अनि भोट चाहिँ पुरानै हजुरबुबालाई दिने प्रवृत्ति छ,’ रेखा आक्रोशित सुनिइन्,‘यसले न पार्टीको हित गर्छ न देशको ।’

राजनीतिमा नयाँ अनुहारलाई सम्मान नगरेकोमा उनको आपत्ति छ । ‘म पनि २० वर्ष देखि पापड पेलेर जनताकै एजेन्डामा काम गरेर बसेकी नारी हुँ,’ उनी गम्भीर सुनिइन्, ‘फरक यत्ति हो म कलाकार भएर काम गरें होला उहाँहरु नेता बनेर । तर, तुलनात्मक रुपमा यो देशको बारेमा उहाँहरुलाई भन्दा बढी चिन्ता मलाई छ ।’

‘हिम्मतवाली’ रेखामा कहिलेकाँही विद्रोहका रेखाहरु देखा पर्छन । कला जगतमा उनले यस्तो परिचय बेला बेला दिएकै हो । तर धेरैलाई कौतुहल छ,राजनीतिमा रेखाले के गर्छिन ? चलचित्रमा जस्तै रेखाको आम जिन्दगीमा पनि बेला बेला बिद्रोहको बतास चलिरहेको भेटिन्छ ।
अझ राजनीतिमा त बिद्रोहका अनेक मोडहरुबाट गुज्रिनुपर्ने हुन्छ । के रेखाले यस्ता मोडहरुको सामना गर्छिन ?

एकपटक रेखालाई सुनौँ । भन्छिन,‘के लोकतन्त्र अबलम्वन गर्ने मान्छे क्रान्तिकारी/विद्रोही हुँदैन र ?’

यो पनि पढ्नुहोस्
एमाले महाधिवेशनमा नगएका प्रचण्ड राप्रपा महाधिवेशनमा सहभागी
प्रचण्डले भने– राप्रपा र हाम्रो गोत्र मिल्छ

एमाले महाधिवेशन : भूगोलमा खटिएका नछुटून्, नेतासँग सेल्फीमै रमाउने नअटून्
एमाले महाधिवेशन : केन्द्रीय सदस्यमा युवाको वर्चश्व, आउलान् त ३० प्रतिशत नयाँ अनुहार ?

एमाले महाधिवेशन: सहभागीले सडकमै पकाए, सडकमै खाए (फोटो फिचर)
एमाले मेलामा खड्गप्रसादले देखाएको चटक
एमाले अध्यक्षमा केपी ओली र भीम रावलको उम्मेदवारी...
डिजेवाला दिदी गीत सुनाइदेउ « Mero LifeStyle

[…] […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

कोभिड–१९ बाट पार पाउन विश्वले संघर्ष गरिरहेका बेला कोभिडको दीर्घकालिन असरबाट ठूलो जनसंख्या प्रभावित भएको छ । मिसिगन युनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ताहरुले

काठमाडौं । कोभिड-१९ को नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनसहितको संक्रमण बढ्दै गएपछि आज माघ ५ गतेदेखि लागू हुनेगरी धार्मिक कार्यक्रम पनि संकुचन

कोरोना भाइरसको बढ्दो प्रकोपको बीचमा यसबारे भएरहेको अनुसन्धान बहस (कोरोना सम्बम्धित अध्ययनमा नयाँ–नयाँ जानकारी बाहिर आएको छ । यो खतरनाक

काठमाडौं । यतिखेर देशमा पश्चिमी वायुको सामान्य प्रभाव रहेको छ। बिहान तराईका थोरै स्थानमा हुस्सु/कुहिरो लागेको छ। मौसम पूर्वानुमान महाशाखाका

Suggested