सम्पादकीय

सुरक्षित दसैंको शुभकामना ।अनुप के बराल

सत्यमाथि सत्यले विजय प्राप्त गरेको खुसियालीमा मनाइने सांस्कृतिक महत्वको चाड हो दसैं । शताब्दियौं पुरानो यो चाडले विशिष्ट महत्व बोकेको छ । लामो समय परिवारसँग टाढा बसेकाहरु परिवार भेटन फर्कने मेलोमेसो मिलाउने समय पनि हो दसैं । पारिवारिक भेटघाट गर्ने, ठुलाबडासँग आशिर्वाद थाप्ने, धुमलिएको सम्बन्ध सच्याउने–सुधार्ने र फेरि नवताजगी बनाउने माध्यम पनि हो दसैं । महिषासुर बधको होस् वा रावणमाथी रामको विजयको कथा किन नहोस् यो चाडले व्यक्तिगत देखि समाज हुँदै रास्ट्रसम्मकै कुरिती, कुप्रथा, विसंगती असन्तोष र असामाजिक बेथितिमाथि विजय प्राप्त गर्ने संदेश दिएको छ ।

स्वास्थ्य मापदण्डको पूर्ण पालना गरी दसैं मनाउनुको विकल्प छैन् । आजको रमाइलो भोलि सबैलाई संक्रमण फैलाउने माध्यम बन्नु घातक हुनसक्छ । खोप कोभिडको निराकरण होइन । खोप लगाएकाहरुमा पनि कोभिड संक्रमणको जोखिम उत्तिकै रहन्छ । त्यसमाथि हालसम्म जम्मा २० प्रतिशत जनताले मात्र दुबै मात्रा खोप लगाएको अवस्थामा हामी यसबाट सुरक्षित छँदै छैनौं ।


घटस्थापनादेखि पूर्णिमासम्म लगातार १५ दिनसम्म मनाइने यो चाडमा ९ दिनसम्म प्रत्येक दिन विशेष महत्व बोकेकी शक्तिधात्रीको आराधना गरिन्छ । विभिन्न शक्ति पिठ र मन्दिरहरुमा पूजा गर्नेदेखि बजारमा किनमेल गर्नेहरुको थामी नसक्नु भिड हुन्छ । गतवर्ष कोरोनाका कारण नराम्ररी बिथोलिएको चाडपर्वको रौंनक यसपाली भने केही सन्तोषजनक देखिन्छ । कोभिड खोपका कारण बढेको आत्मविश्वासले गाउँ सहरमा चहलपहल बढेको छ । सहरबाट गाउँघर फर्कनेहरुको लर्को लामै छ ।

पछिल्लोसमय कोभिड–१९ का केसहरु घट्दै गएपनि जोखिम अझै टरेको छैन् । घरभित्रैपनि संक्रमणको जोखिम रहने हुनाले सुरक्षा मापदण्डको पालना अपरिहार्य छ । के बालबालिका, के जवान, के पाका यसको जोखिम सबैमा सरोबरी छ भन्ने बिर्सनु हुदैन । कोभिडले हालसम्म एघार हजार बढी नेपालीको ज्यान लिइसकेको छ । यसकारण स्वास्थ्य मापदण्डको पूर्ण पालना गरी दसैं मनाउनुको विकल्प छैन् । आजको रमाइलो भोलि सबैलाई संक्रमण फैलाउने माध्यम बन्नु घातक हुनसक्छ । खोप कोभिडको निराकरण होइन । खोप लगाएकाहरुमा पनि कोभिड संक्रमणको जोखिम उत्तिकै रहन्छ । त्यसमाथि हालसम्म जम्मा २० प्रतिशत जनताले मात्र दुबै मात्रा खोप लगाएको अवस्थामा हामी यसबाट सुरक्षित छँदै छैनौं । पछिल्लोसमय स्वास्थ्यको न्यूनतम मापदण्ड समेत कमैले पालना गरेको देखिन्छ । सेनिटाइजर प्रयोग गर्नेको संख्या घट्दो र चिउँडोमुनि मास्क लगाउनेको जमात बढ्दो छ । यसैले जोगिएर पर्व मनाऔं । ताकि हाम्रा आगामी दिनहरु समेत उत्सवमय बनिरहोस् ।

नवरात्रभर गरिने दुर्गाभवानीको नौं स्वरुपको पूजाप्रसादलाई आशीर्वाद र सम्मानको रुपमा ग्रहण गरौं । व्यक्ति बिशेष भित्र रहने काम, क्रोध, लोभ, मोह जस्ता दुर्गुणहरुमाथि विजय प्राप्त होस् । ऋण र भिड्को दसैं भन्दा सदभाव र संस्कारको सन्तुलित दसैं मनाउ ।


सरकारको रवैया जस्ताको त्यस्तै छ । कोभिडका कारण रोजगारी, व्यवसाय अनि दैनिक आम्दानी बिथोलिएकाहरु तंग्रिने प्रयासमा छन् । कोभिडबाट ज्यान गुमाएका परिवारले सकी नसकी दुःख लुकाएर खुशी देखाउनु पर्ने बाध्यता छ । गतवर्षका कोभिड संक्रमितहरुले समेत अझै बीमा रकम भुक्तान पाएका छैनन् । अचाक्ली बढेको महंगी सरकारको काबु बाहिर गएको छ । परिस्थिती प्रतिकुलै भएपनि आ–आफ्नो संस्कार, संस्कृति र परम्परालाई जोगाउँदै लैजाने दायित्व पनि हाम्रै हो । तर दसैं, तिहार लगायतका चाडपर्वले परम्पराका नाउँमा विकृति विसंगति निम्त्याएको गुनासो व्यापक छ । अरुको देखासिकी अनावश्यक खर्च नगरौं । चाडपर्वलाई आफ्नो क्षमताअनुसार सहज बनाऔं । यसका खराब पक्षलाई समयानुकूल परिमार्जन गर्दै लैजान सके मात्र हाम्रो संस्कृति र परम्परालाई कालान्तरसम्म जोगाउन सकिन्छ । नवरात्रभर गरिने दुर्गाभवानीको नौं स्वरुपको पूजाप्रसादलाई आशीर्वाद र सम्मानको रुपमा ग्रहण गरौं । व्यक्ति बिशेष भित्र रहने काम, क्रोध, लोभ, मोह जस्ता दुर्गुणहरुमाथि विजय प्राप्त होस् । ऋण र भिड्को दसैं भन्दा सदभाव र संस्कारको सन्तुलित दसैं मनाउ । सबैलाई सुरक्षित दसैंको मंगलमय शुभकामना ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपाल अटोमोबाइल्स डिर्लस एशोसिएसन अफ नेपाल (नाडा) को आगामी निर्वाचनका लागि अध्यक्ष पदका प्रत्यासी उम्मेदवार करण चौधरीले आफ्नो समूहका सदस्यहरुको

महिला हिंसा अन्त्य गर्नपर्छ भन्ने नारा हामीले प्राय सुनिरहेका हुन्छौ । यो विषयमा चर्चा हुन थालेको लामो समय भईसक्यो ।

राप्रपा अध्यक्ष पशुपति शमशेर जबराले पार्टीको हितका लागि आफूले नेतृत्वको दाबी छोडेको जानकारी दिएका छन् ।  काठमाडौंमा बुधबारबाट सुरु भएको

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले अत्यावश्यक कामबाहेक विदेश भ्रमण नगर्न अपिल गरेको छ । कोभिड–१९ को ओमिक्रोन भेरियन्टको सङ्क्रमणलाई दृष्टिगत गर्दै