बी एण्ड सी र पूर्वाञ्चल क्यान्सर अस्पतालद्वारा ६७ परिवारको निःशुल्क स्वास्थ्य बीमाबी एण्ड सी र पूर्वाञ्चल क्यान्सर अस्पतालले गरिब, विपन्न परिवारलाई निःशुल्क स्वास्थ्य बीमा गरेको छ । शनिबार अर्जुनधारा नगरपालिका–२ र ३ का ६७ परिवारका करिव ३ सय जनाको अस्पतालले निःशुल्क स्वास्थ्य बीमा गरेको हो । अस्पतालका अध्यक्ष दुर्गाप्रसाद प्रसाईँले अर्जुनधारा नरपालिकास्थित खुदुनाबारीमा आयोजित कार्यक्रममा ती विपन्न, गरिब परिवारलाई स्वास्थ्य बीमाको कार्ड वितरण गरेका हुन् । कार्यक्रममा संविधानसभा सदस्य प्रेम गिरीले गरिब, आर्थिक अवस्था कमजोर भएका व्यक्ति बिमाको पहुँचमा पुग्न नसकेकाले अस्पतालले बीमा गरिदिएर स्वास्थ्य सेवा पाउने बताए ।

अस्पतालका अध्यक्ष प्रसाईँले सामाजिक उत्तरदायित्वअनुसार गरिब, विपन्न परिवारलाई आफूले निःशुल्क बिमा गरेको बताए । उनले गरिब, आर्थिक अवस्था कमजोर भएर स्वास्थ्य बीमा गर्न नसकेका त्यस्ता नागरिकलाई बीमा गरेर स्वास्थ्यमा पहुँच पु¥याउन थालिएको समेत बताए । ६७ घरपरिवारका करिब ३०० व्यक्तिले वार्षिकरूपमा निःशुल्क रु एक लाख बराबरको स्वास्थ्योपचार पाउनेछन् ।

उनकाअनुसार यस वर्ष अस्पतालले गरिब, विपन्न, आर्थिक अवस्था कमजोर भएका एक हजार परिवारलाई स्वास्थ्य बीमा निःशुल्क गरिदिने बताए । अर्जुनधारा नगरपालिका वडा नं २ का अध्यक्ष रघु खनालले अर्थावस्था कमजोर भएका व्यक्तिले बीमाको रकम तिर्न नसकेर स्वास्थ्य सेवाबाट बञ्चित हुनुपरेको अवस्थामा अस्पतालले निःशुल्क बीमा गरिदिएर स्वास्थ्य सेवा प्रदान गरेकोमा आभार व्यक्त गरे । बिमितले एक वर्षसम्म रु एक लाख बराबरको स्वास्थ्य सेवा निःशुल्क अस्पतालबाट पाउनेछन् ।

अस्पतालका अध्यक्ष प्रसाईँले ती बिमितको वार्षिकरूपमा अस्पतालले नै नवीकरण गर्ने जानकारी दिए । एक घर परिवारमा रु तीन हजार ५०० मा बिमा गरे एक वर्षसम्म रु एक लाख बराबरको स्वास्थ्य सेवा पाइने गरिन्छ । सरकारले विसं २०७२ देखि कैलाली जिल्लाबाट स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम सुरु गरेको हो । अहिले ७५ जिल्लामा बीमा कार्यक्रम सञ्चालन भएको छ ।

अस्पतालले स्वास्थ्य बीमा गरिदिएपछि त्यहाँ स्थानीय उत्साहित भएका छन् । खुदुनाबारीकी बिष्णुमाया कुमाल बी एण्ड सी अस्पतालले आफ्नो परिवारको स्वास्थ्य बीमा गरिदिएकोमा निकै खुशी देखिन्थिन् । उनलाई यसअघि यस बीमाको बारेमा खासै थाहा रहेनछ । स्वास्थ्य बीमा गरेपछि परिवारका सदस्यको १ लाख रुपैयाँसम्म निःशुल्क स्वास्थ्य बीमा हुन्छ भन्ने थाहा पाएपछि उनी फुरुंग छिन् । ‘स्वास्थ्य बीमामात्र होइन हामीलाई कुनै पनि बीमाको बारेमा थाहा छैन,’ उनले भनिन्, ‘थाहा पाएपनि हामीसँग बीमा गर्ने हैसियत हाम्रो थिएन ।’ ३५ वर्षीया कुमालको ३ जना छोरछोरी छन् । बिहानबेलुकाको गुजारा टार्न श्रीमान मिस्त्री काम गर्छन् ।

यसैगरी, मनमाया थापा केही महिनाअघि गाउँमा आएको स्वास्थ्य शिविरमा गइन् । पाठेघरमा क्यान्सर हुन लागेको चिकित्सकले उनलाई सुनाए । त्यसपछि निकै आत्तिइन् निराश बनिन् । ‘अब क्यान्सर नै भएपनि के गर्नु आफूसँग उपचार गर्ने पैसा थिएन,’ उनी भन्छिन्, ‘अब त मेरो परिवारकै स्वास्थ्य बीमा भयो, त्यसैले क्यान्सरको पनि उपचार गराउँछु ।’

खुदुनाबारीकै इन्द्रा सुवा मधुमेह, युरिकएसिड, थाइरोइड, ब्लड प्रेसरबाट पीडित छिन् । बिहान बेलुका छाक टार्नै धौ–धौ पर्ने सुवालाई औषधिमुलो गर्ने खर्च जुटाउन गाह्रो छ । थुपै्र रोगको सिकार बनेकी उनलाई कतिबेला के हुने हो ठेगान छैन । यद्यपि, स्वास्थ्य बीमापछि भने आर्थिक अभावमा ज्यान गुमाउनु पर्दैन भन्ने ढुक्क भएको उनी बताउँछिन् । ‘मलाई लाग्न बाँकी रोग केही छैन,’ उनी भन्छिन्, ‘अब त रोग लागेपनि म सँग स्वास्थ्य बीमा छँदै छ नि ।’Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपाल अटोमोबाइल्स डिर्लस एशोसिएसन अफ नेपाल (नाडा) को आगामी निर्वाचनका लागि अध्यक्ष पदका प्रत्यासी उम्मेदवार करण चौधरीले आफ्नो समूहका सदस्यहरुको

महिला हिंसा अन्त्य गर्नपर्छ भन्ने नारा हामीले प्राय सुनिरहेका हुन्छौ । यो विषयमा चर्चा हुन थालेको लामो समय भईसक्यो ।

राप्रपा अध्यक्ष पशुपति शमशेर जबराले पार्टीको हितका लागि आफूले नेतृत्वको दाबी छोडेको जानकारी दिएका छन् ।  काठमाडौंमा बुधबारबाट सुरु भएको

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले अत्यावश्यक कामबाहेक विदेश भ्रमण नगर्न अपिल गरेको छ । कोभिड–१९ को ओमिक्रोन भेरियन्टको सङ्क्रमणलाई दृष्टिगत गर्दै