फ्रिजमा राखेको पानी सिधै पिउनुहुन्छ ? स्वास्थ्यमा गर्छ यस्तो हानीगर्मीको महिना लागेपछि अधिकांशको फ्रिजमा राखेको चिसो पानी पिउने बानी होला । यसले केही समय त आनन्द नै दिन्छ । यद्यपि, फ्रिजमा राखेको पानीले दिर्घकालिन रुपमा हाम्रो स्वास्थ्यमा कस्तो असर गर्छ भन्ने बारे हामीले सोचेका हुँदैनौं । त्यसैले आज यहाँ फ्रिजको पानीले स्वास्थ्यमा पार्ने असरका बारे चर्चा गरिएको छ :

पाचन समस्याः

चिसो पानीको सेवनले पाचन प्रणालीलाई स्वतः प्रभावित पार्छ । चिसो पानी वा कोल्ड्रिङ्कसको सेवनले पेटका रक्तनलीह्रू संकुचित हुने र पाचनको लागि आवश्यक पाचन रसको उत्सर्जन गर्न र पाचनपश्चात उत्पादित पोषक तत्वहरूको अवशोषण पनि राम्ररी हुन सक्दैन । फलतः पाचनक्रिया नराम्ररी प्रभावित हुने गर्दछ ।
यसैगरि पाचन इन्जाइमहरूको उत्कृष्ट कार्यका लागि आवश्यक पर्ने उपयुक्त तापक्रम पनि चिसो पानीको सेवन पश्चात घट्ने हुँदा इन्जाइमहरू निष्क्रिय भई पाचन प्रभावित हुने गर्दछ । साथै, चिसो पानीको सेवन पश्चात घटेको तापक्रमलाई सन्तुलित गर्नका लागि शरीरले अतिरिक्त उर्जा खर्च गनुपर्ने हुन्छ । जसकारण पाचन प्रभावित हुने गर्दछ । यी सबै कुराहरू हुँदा अपच, अजीर्ण, कब्जियत, आउँ र पायल्स जस्ता समस्याहरू देखापर्दछन् ।

हृदय गति कम हुनेः

चिसो पानीको सेवनपश्चात चिसोका कारण पेटको स्नायू आपुर्ती गर्ने भेगस नर्भ उत्तेजित हुन पुग्दछ । भेगस नाडी उत्तेजित हुँदा हृदयगति कमहुने र हृदयको कार्यक्षमता पनि घट्दछ । साथै, कडा परिश्रम पश्चात चिसो पानीको सेवन गर्दा हामीलाई हृदयघात पनि हुनसक्छ । यसर्थ कडा परिश्रम तुरून्त पश्चात पानी पिउन र त्यसमा पनि चिसो पानी पिउन सर्बथा बर्जीत गरिएको छ ।

कडा श्रम पश्चात चिसो पानी पिउँदा शरीरले परिश्रमका क्रममा उत्पादन गरिरहेको उष्मालाई चिसो पानीले तत्काल रोकीदिने हुँदा शक लाग्न सक्दछ । यसैगरि श्रमका बेलामा पिइएको पानीलाई शरीरले तत्काल अवशोषण पनि गर्न सक्दैन फलतः पेट दुख्ने पखाला लाग्ने र शकको अवश्था समेत आउन सक्दछ ।

तौल बढाउनेः

चिसो पानीको सेवनले शरीरको मेटाबोलिजमलाई पनि प्रभावित बनाउने गर्दछ । फलतः बोसो पग्लिने क्रिया प्रभावित हुन जाँदा तौल बढ्ने र पेट लाग्ने जस्ता समस्या देखापर्ने गर्दछ ।

रोग प्रतिरक्षा प्रणालीलाई कमजोर पार्नेः

चिसो पानीको सेवनले हाम्रो प्रतिरक्षा प्रणालीलाई समेत प्रभावित पार्ने हुँदा हामीलाई रूघा लाग्ने, गला बस्ने, खोकी लाग्ने र दम बढ्ने जस्ता समस्याहरू देखापर्दछ । साथै, माईग्रेनको समस्या पनि देखापर्छ ।...
चैतसम्म मेलम्चीको पानी काठमाडौँ ल्याउने तयारी « Mero LifeStyle

[…] रूपमा रहेको छ ।यो पनि पढ्नुहोस्फ्रिजमा राखेको पानी सिधै पिउनुहुन्छ ? …प्रशस्त पानी पिउनाले यस्ता रोगबाट […]

...
धमिलो पानी खान बाध्य तुम्कोटबासी « Mero LifeStyle

[…] पनि पढ्नुहोस्फ्रिजमा राखेको पानी सिधै पिउनुहुन्छ ? …प्रशस्त पानी पिउनाले यस्ता रोगबाट […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपाल साफ च्याम्पियनसिप फुटबलको इतिहासमा पहिलोपटक फाइनल प्रवेश गरेको छ । माल्दिभ्समा जारी १३ औं संस्करणको उपाधिका लागि आज (शनिबार)

पछिल्लो समय भिडियोमा खोजिनेमध्येकी एक मोडल हुन्, मलिका महत । फिल्म ’यात्रा ः द म्युजिकल भ्ल्ग’मार्फत रजतपटमा डेब्यु गरेकी मलिकाले

विजयादशमीको १०औँ दिनको अवसरमा एकैसाथ लंका दहन, रावण,मेघथान र कुम्भकरणको वध गरिएको छ । राजा जनकले मिथिला राज्यको राजधानी जनकपुरधामामा शुक्रबार

डा. विकास पौडेल, छाला, यौन रोग तथा सौन्दर्य विशेषज्ञ छाला सौन्दर्यसँग जोडिएको प्रमुख अंग हो । छालामा लाग्ने विभिन्न रोगका