लाइसेन्सको परीक्षा भदौ पहिलो साताबाट गर्ने विभागको तयारीकोरोनाको दोस्रो लहरपछि करिव चार महिनादेखि ठप्प रहेको सवारी चालक अनुमति पत्र (लाइसेन्स) को परीक्षा भदौ पहिलो सातादेखि सञ्चालन हुने भएको छ । कोरोनाको जोखिम कम हुँदै गयो भने भदौको पहिलो सातादेखि ट्रायल र अनलाइन फर्म खुलाउने तयारी गरिएको याताया व्यवस्था विभागका महानिर्देशक नमराज घिमिरेले बताए ।

‘ट्रायल तथा लिखित परीक्षा दिने करिव ३ देखि ४ लाख छन्,’ महानिर्देशक घिमिरे भन्छन्, ‘अगाडि नै लिखित परीक्षा दिएर बसेकाहरूको हकमा पुरानै व्यवस्था लागू र अब लिखित परीक्षा दिनेका लागि नयाँ नियम लागू हुन्छ ।’

लिखितका लागि आवेदन दिएका र ट्रायल दिन बाँकी रहेकाहरुको लागि सार्वजनिक सूचना जारी गरिनेछ । सोही अनुसार परीक्षार्थीले लिखित र ट्रायलमा सहभागी हुन पाउने घिमिरेले बताए । सवारी चालक अनुमति पत्र परीक्षाका लागि विभागले नयाँ कार्यविधि निर्देशिकाको गत जेठ १ गतेबाट लागू हुनेगरी ल्याएको छ ।

कस्तो छ नयाँ नियममा ?

सवारी चालक अनुमति पत्र परीक्षाको लिखित परीक्षाका लागि ५ सय वटा प्रश्न तयार छ । जसलाई विभागको वेबसाइटमा राखि सकेको छ । त्यसैबाट २० प्रश्न परीक्षार्थीलाई सोधिने छ ।

ट्रायलमा यी कुरा बिगारे कति नम्बर काटिन्छ ?

लाइसेन्स परीक्षा सञ्चालन कार्यविधि निर्देशिकाअनुसार मोटरसाइकल, स्कुटर, मोपेड, कार, जिप र डेलिभरी भ्यानको प्रयोगात्मक परीक्षामा घुमाउरो आठ, उभड खाबड (स्पिड ब्रेकर), यु टर्न, ट्राफिक सङ्केत, ¥याम्प (उकालो), ग्यारेज र परीक्षार्थीको व्यवहारगत पक्षको समग्र मूल्याङ्कन गरी एक सय अंकबाट ७ चरणमा अंक दिइनेछ । जसबाट ७० अंक आएमा उत्तीर्ण गरिनेछ ।

घुमाउरो आठमा एकपटक अंकित रेखा छोएमा ५ अंक र एकपटक खुट्टाले जमिन टेकेमा ५ अंक गरी १० अंक कटिनेछ । युटर्नमा टर्निङ इन्डिकेटर लाइट नबालेमा १० अंक कटिनेछ । ट्राफिक सङ्केतको पालना नगरेमा १५ अंक कटिने छ । बम्प्स (उभड खाबड) मा एकपटक सवारीको स्टार्ट बन्द भएमा ५ र एक पटक खुट्टा टेकेमा ५ गरी १० अंक काटिने छ ।

परीक्षार्थीको व्यवहारगत पक्षको समग्र मूल्याङ्कनमा सवारी चलाउनु पूर्व सवारीको ब्रेक, टायर र ऐनाहरूको सामान्य निरीक्षण नगरेमा ३ अंक, हेलमेटको लक नलगाई सवारी चलाएमा ४ अंक र अस्वाभाविक गतिमा वा असंयमित रूपमा सवारी चलाएमा ३ अंक काटिने छ ।...
अनलाइन कक्षाप्रति अभिभावकको गुनासो बढ्दै « Mero LifeStyle

[…] पनि पढ्नुहोस्लाइसेन्सको परीक्षा भदौ पहिलो साताबाट…यी हुन् उत्कृष्ट मावि, कुन कलेजमा कति […]

...
महाविर पुनको आविष्कार केन्द्रलाई टेल्जीको स्कुटर उपहार « Mero LifeStyle

[…] यी तीनै स्कुटरमा कम्पनीले नगद २० हजार रुपैयाँ छुट प्रदान गरेको छ । कम्पनीले पहिलो बार्षिकीका अवसरमा साउन महिना भरका लागि हरेक स्कुटरमा २० हजार नगद छुट दिनेछ । त्यसैगरि कुनै पनि ब्रान्डको पुराना मोटरसाइकल तथा स्कुटरसँग टेल्जीको नयाँ स्कुटर एक्सचेन्ज गर्न सकिने र हरेक एक्सचेन्ज मूल्यमा १५ हजार थप मूल्याङकन प्रदान गर्ने समेत कम्पनीले जनाएको छ ।यो पनि पढ्नुहोस् ।आयो ब्लुटुथ कनेक्ट स्कुटर- ‘टिभीएस एनटर्क १२५’लाइसेन्सको परीक्षा भदौ पहिलो साताबाट… […]

...
‘स्मार्ट’ सवारी चालक अनुमति पत्र ‘स्मार्ट’ बन्न नसक्दा सास्ती « Mero LifeStyle

[…] अनुमति पत्रको नयाँ नियम कहिलेबाट ?लाइसेन्सको परीक्षा भदौ पहिलो साताबाट…अनलाइनबाट सवारीसाधनको कर तथा राजस्व […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

आरोहणको इतिहासमा आङरिता शेर्पा विश्व लोकप्रिय कीर्तिमानी आरोही हुन् । कृत्रिम अक्सिजन बिनै १० पटकसम्म सगरमाथा आरोहण गरेका शेर्पा हिउँचितुवाको

दिवङ्गत पितृका नाममा प्रत्येक वर्ष आश्विन कृष्ण पक्षमा गरिने सोह्र श्राद्धका लागि आवश्यक पर्ने अपराह्नकालको समय निर्धारण गरिएको छ ।

संगीत, नृत्य तथा आर्टमा रुचि भएकाहरुले कुन कलेज पढ्ने ? कुन विषय रोज्ने ? के पढेमा सजिलै जागिर पाउन सकिन्छ

पेट दुख्दा खासै केही होइन भनेर हामी बेवास्ता गर्न सक्छौँ । तर, यस्तो गर्नु खतरा हुन सक्छ । किनकि यस्तै

Suggested