हजारौँ लेखजंग उत्पादन गर्न राजनीतिमा होमिएको हुँयतिबेला देश निर्वाचनमय बनेको छ । प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचन आउन अब मात्र केही दिन बाँकी छ । निर्वाचन नजिकिएसँगै उम्मेदवारहरू आ–आफ्नो चुनावी एजेन्डा लिएर धेरै भन्दा धेरै मतदातासम्म पुग्ने प्रयास गरिरहेका छन् ।

डा. लेखजंग थापा समेत यही चटारोमा छन् । कहलिएका चिकित्सक उनकोमा बिहान देखि मध्यरातसम्म बिरामीको लाम लाग्ने गर्छ । यतिबेला भने उनको यो पेशाले विश्राम पाएको छ । थला परेको राजनीतिको उपचार अझ बढी आवश्यक ठानेका छन् उनले । लुम्बिनी प्रदेशसभाका समानुपातिक उम्मेदवार डाक्टर थापा आफुलाई भोट माग्न घर–घर धाउँदै छन् । कुनैबेला न्युरो सर्जन डा. उपेन्द्र देवकोटाको विश्वासपात्र थिए यिनी । सात वर्षसम्म बाँसबारीस्थित न्युरो अस्पतालमा कार्यरत डा. थापाले हाल आफ्नो समेत लगानीमा खुलेको नेशनल न्युरो सेन्टरबाट सेवा दिँदै आएका छन् ।

अस्पतालको एउटा कोठामा बसेर मैले हजारौँ बिरामीलाई त हेर्न सकेँ, तर करोडौँ नेपालीलाई हेर्ने हजार लेखजंग बनाउन भने नीति निर्माण तह अर्थात् राजनीतिमा नगएसम्म सम्भव छैन भन्ने महसुस भयो ।

आसन्न प्रतिनिधि तथा प्रदेश सभाको निर्वाचनमा उनी नागरिक उन्मुक्ति पार्टीको तर्फबाट निर्वाचनमा होमिएका हुन् । नेपालमा स्वास्थ्यलाई अरू कुराको तुलनामा जटिल मानिन्छ । यो क्षेत्र आम नागरिकसँग सम्बन्धित छ । हरेक नेपालीको घर र हरेक नागरिकसँग स्वास्थ्य जोडिन्छ । डा. लेखजंग स्वास्थ्यलाई देशको हरेक नागरिक समक्ष समान पहुँच पुर्याउन चाहन्छन् । अस्पतालको एउटा कोठाबाट उपचार गरेर मात्र यो सम्भव नहुने भएपछि उनी राजनीतिमा आउनु परेको बताउँछन् । ‘अस्पतालको एउटा कोठामा बसेर मैले हजारौँ बिरामीलाई त हेर्न सकेँ’, उनले भने , ‘तर करोडौँ नेपालीलाई हेर्ने हजार लेखजंग बनाउन भने नीति निर्माण तह अर्थात् राजनीतिमा नगएसम्म सम्भव छैन भन्ने महसुस भयो ।’

स्वास्थ्य होस् वा अरु जुनसुकै क्षेत्र, व्यवस्था राम्रो हुनको लागि नीति नियमको आवश्यक पर्छ । नीति निर्माण भएर मात्र पनि हुँदैन, त्यसलाई कार्यान्वयन गर्न सम्बन्धित विषयको ज्ञान र दृढ राजनीतिक इच्छाशक्ति पनि हुनुपर्ने उनको बुझाई छ । नीति निर्माण सही नहुँदा आफूले खेप्नु परेको नमिठो भोगाइ सम्झन्छन् डा. लेखजंग, ‘म चिकित्सा क्षेत्रमार्फतै केही गर्न चाहन्थेँ, तर नीति निर्माण राम्रो नहुँदा अनेकौँ दुःख र चुनौतीलाई देख्दै, भोग्दै, पार गर्दै आएको मान्छे हुँ,’ उनी भन्छन् ‘यी चुनौतीलाई हामी जस्ता मान्छेले लिड गरेनौं भने राम्रो स्वास्थ्य प्रणाली बन्न धेरै समय लाग्ने देखिन्छ ।’ उनी थप्छन् ‘चिकित्सा क्षेत्र आफैलाई पनि उपचारका लागि राम्रो वातावरण सिर्जना गरिदिनु पर्छ । जहाँ एन्जाइटी बिना, मोनोटोनस बिना बिरामीको उपचार गर्न सकियोस् ।’

समानुपातिकमा आएर हाम्रो पार्टीमार्फत हेल्थ सेक्टर मात्र सम्हाल्दिए पुग्छ, तपाईंमार्फत देशलाई केही दिन सक्यौँ भने मात्र पनि हामी खुसी हुने थियौँ, भनेर आग्रह गरिसके पछि म मात्र होइन कुनै पनि व्यक्तिले नकार्न सक्दैन ।

नागरिक उन्मुक्ति पार्टीमा नै किन ?

डाक्टर लेखजंगलाई थुप्रै ठूला राजनीतिक दलबाट प्रस्ताव नआएका होइनन् । उनी बच्चादेखि नै आत्मसम्मान र चुनौतीलाई आत्मसाथ गर्दै आएका व्यक्ति हुन् । उनी जहिले पनि राष्ट्रियताले भरिएको यो गीतको दुई लाइन सम्झिन्छन्ः

हट्ने होइन डटी लड्ने नेपालीको बानी हुन्छ ।
कहिल्यै नझुक्ने शिर उभिएको स्वाभिमानी नेपाली हुन्छ ।

‘मलाई कुनै पार्टीे नेताको झोले भएर हिँड्नु र झुटो आश्वासन बाँड्नु थिएन’, हँकी स्वभावका उनी भन्छन्, ‘मलाई जहाँ मेरो आवश्यकता छ त्यहाँ फिट हुनु थियो ।’ कहाँ कोसँग के फाइदा लिन सकिन्छ भन्नेमा आफुले कहिल्यै सरोकार नराखेको बताउने उनले देशको हेल्थ सिस्टम राम्रो बनाउन सहयोग गर्नु आफ्नो दायित्व बताए । नागरिक उन्मुक्ति पार्टीबाट सोच अनुरूपकै प्रस्ताव आएकाले त्यसलाई नकार्न नसकेको उनको दाबी थियो । उनी सम्झन्छन्, ‘एक जना भाइले सम्मानपूर्वक आएर कुनै प्रलोभन नदेखाई दाजु समानुपातिकमा आएर हाम्रो पार्टीमार्फत हेल्थ सेक्टर मात्र सम्हाल्दिए पुग्छ, तपाईंमार्फत देशलाई केही दिन सक्यौँ भने मात्र पनि हामी खुसी हुने थियौँ, भनेर आग्रह गरिसके पछि म मात्र होइन कुनै पनि व्यक्तिले नकार्न सक्दैन ।’

राजनीति प्रति युवा वर्गमा जुन खालको वितृष्णा छ त्यसमा मृगतृष्णा ल्याउन चाहन्छु ।

पछिल्लो समय स्वतन्त्र उम्मेदवारको लहर छ । स्थानीय तहको निर्वाचनमा स्वतन्त्र उम्मेदवारहरुले राम्रो गरेको बताउँदै उनले प्रतिनिधि तथा प्रदेश तहको निर्वाचनमा कुनै पार्टी विशेषबाट निर्वाचित हुनसके नीति निर्माण गर्न सहज हुने उनको बुझाई छ । उनले थप उत्साहित हुँदै सुनाए, ‘राजनीति प्रति युवा वर्गमा जुन खालको वितृष्णा छ त्यसमा मृगतृष्णा ल्याउन चाहन्छु ।’

लुम्बिनी प्रदेशमा चिरपरिचित नाम हो ‘डाक्टर लेखजंग थापा’ । यसपटक उनी सम्माहित पार्टीले उनकै नाममा बढी भोट पाउँने स्थानीयहरुको आंकलन छ । उनलाई पार्टीबाट स्वास्थ्य र शिक्षाको जिम्मा दिएर प्राथमिकता साथ अगाडि बढाइएको छ । यदि पार्टीले देशमा यी दुई कुराको आवश्यकता महसुस गर्यो भने आफू समानुपातिक उम्मेदवारमा छानिनेमा डा. लेखजंग ढुक्क छन् ।

गर्ने तरिका फरक भए पनि चिज एउटै हो, म यत्तिकै बिलाउन जान लागेको कहाँ हो र ! मैले त त्यहाँ गएर एउटा होइन हजारौँ लेखजंग उत्पादन गर्न खोजिरहेछु ।

हरेक नागरिकलाई समान रूपमा गुणस्तरीय शिक्षा र सर्वसुलभ स्वास्थ्य सेवा उपलब्ध गराउने उनको धोको छ । आम नागरिकलाई एक खालको चिन्ता र चासो छ, ‘सिनियर न्युरोलोजिस्ट डा. लेखजंग राजनीतिमा गयो भने उसको पेशामा कस्तो असर पर्ला ?’ यस्ता प्रश्न स्वयं उनले पनि सामना नगरेका होइनन् । तर यस विषयमा उनी गम्भीर सुनिन्छन्, ‘गर्ने तरिका फरक भए पनि चिज एउटै हो, म यत्तिकै बिलाउन जान लागेको कहाँ हो र ! मैले त त्यहाँ गएर एउटा होइन हजारौँ लेखजंग उत्पादन गर्न खोजिरहेछु ।’

डाक्टर लेखजंग आफू स्वयं, पार्टी र समग्र देशलाई नै सकारात्मक र अर्थपूर्ण परिवर्तन गर्न चाहन्छन् । जसलाई देश बनाउने जिम्मा दिएका थियौं, उनीहरू जिम्मेवारीबाट विमुख हुँदा वैकल्पिक शक्तिका रूपमा हरेक क्षेत्रका मान्छे देश बनाउने जिम्मा लिन सक्षम छन् भन्ने सशक्त उदाहरण बन्न चाहन्छन् डा. लेखजंग । अहिले उनी ‘एक्काइसौँ शताब्दीका एक्काइसौँ समस्याहरू’ भित्र आफ्ना थुप्रै एजेन्डा लिएर चुनावी मैदानमा उत्रिएका छन् ।

नेपालले प्रत्यक्ष र समानुपातिक गरी दुई खाले निर्वाचन प्रणाली अपनाएको छ । प्रत्यक्ष निर्वाचन प्रणालीमा प्रतिनिधिसभाका लागि देशलाई १६५ निर्वाचन क्षेत्रमा बाँडिएको छ र हरेक क्षेत्रबाट त्यस क्षेत्रमा सबैभन्दा बढी मत ल्याउने उम्मेदवार निर्वाचित हुने छन् ।

तर प्रतिनिधिसभा तर्फको समानुपातिक निर्वाचन प्रणालीमा भने पूरै देशलाई नै एउटा निर्वाचन क्षेत्र मानिने छ । समानुपातिक मतदान प्रणालीबाट प्रतिनिधिसभामा ११० जना सदस्यहरू चुनिन्छन् । त्यस्तै सात वटा प्रदेशसभामा कुल २२० जना सदस्यहरू समानुपातिक प्रणालीबाट चुनिन्छन् ।

नेपालको संविधान अनुसार प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभामा ६० प्रतिशत सदस्य प्रत्यक्ष रूपमा निर्वाचित हुन्छन् भने ४० प्रतिशत समानुपातिकबाट छानिन्छन् । प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभामा गरी कूल ६,४९३ जना समानुपातिकतर्फका उम्मेदवार रहेका छन् । निर्वाचन आयोगका अनुसार प्रतिनिधिसभामा ४८ दलले बुझाएको सूचीमा जम्मा २ हजार ४ सय ३६ जना उम्मेदवार रहेका छन् ।...
sphynx cat for sale

Helpful info. Fortunate me I found your web site accidentally, and I am surprised why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it. sphynx kitten

...
חשפניות

Awesome! Its actually remarkable post, I have got much clear idea regarding from this article. חשפניות

...
sphynx kittens for sale

I read this piece of writing fully concerning the resemblance of most up-to-date and preceding technologies, it's remarkable article. sphynx cat for sale near me

...
חשפניות

Howdy! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I'm completely new to blogging but I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I will be able to share my own experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it! חשפניות

...
חשפניות

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next! חשפניות

...
חשפניות

Good post. I am going through some of these issues as well.. חשפניות

...
חשפניות

I pay a visit everyday some web sites and information sites to read articles, except this website offers quality based posts. חשפניות

...
חשפניות

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the biggest changes. Thanks a lot for sharing! חשפניות

...
חשפניות

Pretty component to content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing in your augment or even I achievement you get right of entry to persistently rapidly. חשפניות

...
חשפניות

This post will help the internet users for creating new blog or even a blog from start to end. חשפניות

...
חשפניות

Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to keep in mind of. I say to you, I definitely get irked at the same time as folks consider concerns that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you חשפניות

...
חשפניות

Wow, this piece of writing is pleasant, my sister is analyzing these things, thus I am going to inform her. חשפניות

...
חשפניות

It's actually a nice and helpful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. חשפניות

...
sphynx kitten

Good day I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic job. sphynx cats for sale

...
חשפניות

Every weekend i used to go to see this web site, because i want enjoyment, as this this site conations in fact nice funny information too. חשפניות

...
חשפניות

Hey! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks חשפניות

...
חשפניות

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. חשפניות

...
חשפניות

It's impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made here. חשפניות

...
sphynx kitten

Good respond in return of this difficulty with solid arguments and describing all concerning that. how much do sphynx cats cost

...
חשפניות

My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on several websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated! חשפניות

...
sphynx kitten price

I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this website is actually nice. sphynx cats for sale

...
חשפניות

Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site. חשפניות

...
חשפניות

I am extremely inspired with your writing talents and alsosmartly as with the format for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays.. חשפניות

...
חשפניות

Wonderful goods from you, man. I've bear in mind your stuff prior to and you're simply too fantastic. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the best way by which you are saying it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a great website. חשפניות

...
חשפניות

Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. חשפניות

...
חשפניות

Hi there! This post couldn't be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I'll forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing! חשפניות

...
חשפניות

I don't even know the way I ended up here, however I assumed this publish used to be good. I don't realize who you are however definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers! חשפניות

...
חשפניות

Your way of describing all in this article is truly pleasant, all can effortlessly understand it, Thanks a lot. חשפניות

...
квартиры на сутки Минск

You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I might never understand. It sort of feels too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next submit, I will try to get the hold of it! снять квартиру на сутки

...
חשפניות

Hey very interesting blog! חשפניות

...
квартиры на сутки

квартира на сутки

...
חשפניות

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is also very good. חשפניות

...
квартиры на сутки Минск

You've made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. аренда квартиры на сутки

...
חשפניות

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days. חשפניות

...
חשפניות

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. חשפניות

...
квартира на сутки

I am truly glad to read this website posts which includes lots of useful data, thanks for providing such information. квартира на сутки Минск

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are nice in favor of new people. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

It's in point of fact a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant designed for new people. Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

I simply could not depart your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back incessantly in order to inspect new posts Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

Excellent post. I certainly love this website. Keep writing! Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

You're so cool! I don't suppose I've read anything like this before. So great to find someone with some original thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality! Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks! Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Hi there! I'm at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? With thanks Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

I'm now not positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thank you for great information I used to be looking for this information for my mission. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

I think this is one of the most important information for me. And i'm glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

I like what you guys are up too. This type of clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I've added you guys to my blogroll. Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

What i do not realize is in reality how you're now not really a lot more well-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly in relation to this matter, produced me individually consider it from numerous numerous angles. Its like men and women aren't fascinated unless it's something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. Always maintain it up! Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
infoda4nik.ru

I do agree with all the concepts you have presented on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content! infoda4nik.ru

...
index backlinks url

You're so cool! I don't suppose I have read anything like this before. So nice to find someone with a few original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality! indexation url

...
гостиничные чеки мск

Hello there! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing! чек на проживание в гостинице купить

...
ogorodkino.ru

If you want to get much from this post then you have to apply such techniques to your won weblog. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Informative article, just what I wanted to find. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you might be a great author.I will always bookmark your blog and will eventually come back sometime soon. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice morning! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Wow, amazing blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The entire glance of your site is fantastic, let alonewell as the content! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant article. ogorodkino.ru

...
сделать чеки на гостиницу в москве

I do believe all the concepts you have presented for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for beginners. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post. сделать гостиничный чек

...
ogorodkino.ru

Hello would you mind stating which blog platform you're working with? I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask! ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки купить

I like the valuable information you supply for your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am slightly certain I will be told plenty of new stuff right here! Good luck for the following! чек на проживание в гостинице купить

...
сделать гостиничные чеки

My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! сделать чеки на гостиницу в москве

...
sadovoe-tut.ru

We stumbled over here from a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to checking out your web page for a second time. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Very rapidly this web site will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it's pleasant articles or reviews sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Greate article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your site. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I was very happy to discover this great site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you saved as a favorite to see new things on your website. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

My brother suggested I would possibly like this website. He was totally right. This submit actually made my day. You cann't believe just how so much time I had spent for this information! Thank you! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I visit daily some web pages and information sites to read posts, but this blog gives quality based articles. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Your means of explaining everything in this article is in fact pleasant, all can without difficulty understand it, Thanks a lot. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Greetings from Los angeles! I'm bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing in your feed and I hope you write again soon! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hey! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

This is a topic that's close to my heart... Best wishes! Where are your contact details though? agrosadovnik.ru

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from. kudos чистка подушек в борисове

...
химчистка дивана на дому борисов

It's remarkable for me to have a site, which is beneficial in favor of my experience. thanks admin химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка мебели смолевичи

Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We may have a link change contract among us химчистка мебели борисов

...
химчистка матраса в жодино

Hi everyone, it's my first pay a visit at this website, and piece of writing is actually fruitful designed for me, keep up posting such posts. чистка подушек борисов

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it чистка дивана на дому цена в жодино

...
чистка подушек смолевичи

Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you чистка подушек в жодино

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you should write more on this subject, it might not be a taboo subject but generally people don't speak about such topics. To the next! Kind regards!! химчистка мебели борисов

...
химчистка диана цены на услуги борисов

Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is existing on net? химчистка дивана в жодино

...
чистка подушек в борисове

Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thank you so much! химчистка дивана на дому смолевичи

...
химчистка дивана на дому в борисове

First off I want to say wonderful blog! I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos! химчистка матраса жодино

...
химчистка мягкой мебели борисов

Thank you a bunch for sharing this with all folks you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my web site =). We will have a link trade contract among us чистка подушек борисов

...
химчистка мебели в жодино

Hey there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way! химчистка мебели в смолевичах

...
чистка диванов смолевичи

Hi, its nice article about media print, we all understand media is a impressive source of data. химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка диана цены на услуги жодино

Hey there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. чистка подушек жодино

...
химчистка дивана на дому в жодино

I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A handful of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any advice to help fix this issue? химчистка диана цены на услуги в жодино

...
bezogoroda.ru

The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।