English

आफ्नै अभिव्यक्तिले अप्ठ्यारोमा प्रचण्डगत आइतबार प्रतिनिधिसभाले अमेरिकी सहयोग परियोजना मिलिनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन (एमसीसी) सम्झौता अनुमोदन गरेसँगै सत्तारुढ नेकपा माओवादी केन्द्रको विवाद सतहमा आएको छ । व्याख्यात्मक घोषणामार्फत एमसीसी पारित गराउन महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड र एमसीसी पारित गर्न नहुने पक्षमा रहेका नारायणकाजी श्रेष्ठबीच दुई लाइन संघर्ष चर्किएको छ ।

पूर्वएकता केन्द्र समूहका नेताहरू एकतातिर उभिएको र पार्टीबाट विद्रोह गर्न सक्ने आकलनकाबीच अध्यक्ष प्रचण्ड मंगलबार हात्तिवनस्थित श्रेष्ठको निवासमा पुगेर छलफल गरेका थिए । भेटमा प्रचण्डले आफूले फरक परिवेशमा भनेका कुरालाई लिएर अन्यथा नठान्न र पार्टीमै बसेर छलफल गर्न श्रेष्ठसँग आग्रह गरेका थिए ।

बीबीसी नेपालीसँगको कुराकानीमा नेता नारायणकाजी श्रेष्ठले एमसीसी पारित गर्ने सवालमा मतभेद देखिएको बारे भेटमा कुरा भएको बताएका थिए । ‘एमसीसी पारित गर्ने सवालमा मतभेद देखियो त्यो राख्नुस्, तर पार्टीलाई एकतावद्ध बनाएर लैजानु नै आजको आवश्यकता हो,’ प्रचण्डको भनाइ उदृत गर्दै उनले आफूहरू पार्टीबाट निस्कने निष्कर्षमा पुगेर गतिविधि नगरेको बताएको जनाए ।

‘पार्टीबाट निस्कने निष्कर्षमा पुगेर गतिविधि गरेको होइन तर बाहिर गए हुन्छ भनेपछि, हामी पार्टिमा बस्नु नपर्ने जस्तो, बाहिर जानु पर्ने जस्तोस्थिति त्यो प्रस्तुतिले दिएको’ उनले प्रचण्डसँग बताएका थिए ।

त्यसअघि सोमबार एमसीसीबारे पार्टी धारणा सार्वजनिक गर्न आयोजना गरिएको पत्रकार सम्मेलनमा प्रचण्डले श्रेष्ठप्रति टिप्पणी गर्दै भनेका थिए, ‘एमसीसीको विरोध गरे भएभरका सबै कार्यकर्ता मतिर केन्द्रित हुन्छन् भन्ने ठान्नु भएको होला । जनता सबै मतिर ह्वार्रै आउँछन् भन्ने ठान्नु भएको होला । एमसीसीको विरोध गर्न बित्तिकै सबै जनता आउँने भए प्रेम सुवालले लगातार मुर्दावादका मुर्दावाद गरि रहनुभएको छ । नेपालभरका सबै उहाँतिर जानु पर्ने हो, तर त्यस्तो हुँदैन ।’

महाकाली सन्धिमा एमालेले राष्ट्रघात गरेको भन्दै वामदेव गौतमले पार्टीबाट आधा केन्द्रीय सदस्य लगे पनि चुनावी नतिजा शून्य भएको प्रचण्डले स्मरण गराएका थिए । ‘तत्कालीन एमालेले महाकालीमा राष्ट्रघात गर्योल भनेर वामदेवजी पार्टी केन्द्रीय समितिको आधा लिएर जानुभयो । भोट आउने बेला जिरो भयो । त्यसैले एमसीसीमा कोही सेन्टिमेन्टमा आउँन जरुरी छैन । त्यसमा सबै स्पष्ट हुनु पर्छ’ उनले भनेका थिए ।

प्रचण्डको यस्तो अभिव्यक्तिलाई पूर्वएकता केन्द्रका नेताहरूले पार्टीबाट छाडेर गए हुन्छ भन्ने अर्थमा लिएका छन् । जसलाई नेता श्रेष्ठको अभिव्यक्तिले पनि पुष्टि गर्छ । ‘अस्ति प्रचण्डले नारायणकाजी कमरेडलाई घुमाउरो भाषामा पार्टी छोडे हुन्छ भन्ने खालको भाषण गरेपछि उहाँ आफू निकटका नेता, कार्यकर्तासँग छलफलमा हुनुहुन्छ’ श्रेष्ठनिकट एक नेताले भने ।

नेकपा एमालेसँग एकता गरेर नेकपा हुँदै पार्टी पूरानै अवस्थामा फर्कदा सांगठनिक रूपमा प्रचण्डलाई ठूलो घाटा लागेको छ । रामबहादुर थापासहितका वरिष्ठ नेताहरूले एमाले रोजेपछि र माओवादीतर्फ मतदाता र कार्यकर्ताको आकर्षण घटिरहँदा महत्त्वपूर्ण नेता नारायणकाजी श्रेष्ठसहितको समूह कतै आफूबाट टाढिने पो हो कि भन्ने त्रास प्रचण्डमा छ ।

तर असन्तुष्ट पक्षका एक नेताले भने आफूहरुले आगामी केन्द्रीय कमिटीमा यसबारे गम्भीररुपमा कुरा राख्ने बताउँदै दुई लाइन संघर्षलाई समान्य रुपमा लिनु पर्ने बताए । आगामी शुक्रबार माओवादीको केन्द्रीय कमिटीको बैठकमा नेता श्रेष्ठ पक्ष कडा रूपमा प्रस्तुत हुने र त्यहाँबाट पार्टीमा रहने वा नयाँ विकल्पबारे अघि बढ्ने निष्कर्षमा पुग्ने तयारी छ ।

प्रचण्ड तनाव !

पार्टी भित्रको विवाद जारी रहँदा प्रचण्डलाई अर्को तनाव थपिएको छ । माओवादी जनयुद्धमा आफ्नो साथमा रहेका नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लवले प्रचण्डलाई थप तनाव दिएका छन् । हाल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका महासचिव रहेका विप्लवले प्रण्डले हरिसिद्धी पुगेर फकाउने प्रयास गरेका नेता श्रेष्ठसँग बुधबार बिहान छलफल गरेका छन् । त्यसक्रममा विप्लवले राजनीतिक सहकार्य गर्न प्रस्ताव गरेका छन् ।

नेकपा एमालेसँग एकता गरेर नेकपा हुँदै पार्टी पूरानै अवस्थामा फर्कदा सांगठनिक रूपमा प्रचण्डलाई ठूलो घाटा लागेको छ । रामबहादुर थापासहितका वरिष्ठ नेताहरूले एमाले रोजेपछि र माओवादीतर्फ मतदाता र कार्यकर्ताको आकर्षण घटिरहँदा महत्त्वपूर्ण नेता श्रेष्ठसहितको समूह कतै आफूबाट टाढिने पो हो कि भन्ने त्रास प्रचण्डमा छ ।

यस्तोमा विप्लवले नेकपा एकीकृत समाजवादीमा एमसीसीको सवालमा असन्तुष्ट देखिएका झलनाथ खनाल र एमालेमा असस्तुष्ट भीम रावललगायतसँग समेत छलफल गरेर अघि बढ्ने विषयहरू बाहिरिँदा प्रचण्ड थप तनावमा परेका छन् । तर प्रचण्डनिकटका कतिपय नेताहरूले भने प्रचण्ड अभिव्यक्तिमा चुकेको भए पनि त्यसलाई नेता श्रेष्ठले भागवण्डाको हतियार बनाएको तर्क गर्छन् ।

‘असन्तुष्टिलाई पार्टीको बैठकमा राखेर अघि बढ्नु पर्नेमा समस्यालाई बाहिर उजागर गरेर उहाँले बार्गेनिङ गर्न खोज्नु भएको छ,’ प्रचण्डनिकटका एक नेताले आरोप लगाए ।

यो पनि…
प्रचण्डको अभिव्यक्तिले निराश नारायणकाजी, विकल्प खोज्दै
‘…अनि माओवादीले एमसीसीमा सहमति जनायो’Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम