English

शिवलिङ्गमा चिसो वस्तु किन चढाइन्छ ?यही फागुन १७ गते बिहीबार महाशिवरात्रि परेको छ । यो शिव पूजाको महान् पर्व हो । शिवलाई भोलेनाथ पनि भनिन्छ । भक्तजनले हरेक दिन कमलसहित शिवलिङ्गमा जल चढाएमा भगवान् शिवको कृपा प्राप्त हुने जनविश्वास छ । भगवान् शिवलाई जलाभिषेक गर्ने महत्त्व अपार छ। विशेषगरी शीतल वस्तुहरू जस्तै जल, दूध, दही, घ्यू आदि शिवलाई चढाइन्छ ।

ज्योतिष पण्डित मनिष शर्माका अनुसार जलाभिषेक भनेको शिवलाई पानीले स्नान गर्नु हो । शिवको एउटा नाम रुद्र पनि हो । त्यसैले जलाभिषेकलाई रुद्राभिषेक पनि भनिन्छ । शिवलिङ्गलाई सुन, चाँदी वा तामाको भाँडोबाट जल चढाउनुपर्छ । शिवलिङ्गमा स्टिल, आल्मुनियम वा फलामको भाँडोबाट जल चढाउनु हुँदैन ।

भाँडामा पानी भरेर शिवलिङ्गमा पातलो धारा अर्पण गर्नुहोस् । शिवलिङ्गमा जल तथा शीतल वस्तु चढाउने चलन समुद्र मन्थनसँग सम्बन्धित छ । शीतलताका लागि शिवजीले आफ्नो शिरमा चन्द्रमा धारण गर्छन् ।

प्राचीन कालमा देवता र दानवहरूले मिलेर समुद्र मन्थन गरेका थिए । समुन्द्र मन्थनमा कौस्तुभ मणि, कल्पवृक्ष, ऐरावत हात्ती, उच्छरेव घोडा, महालक्ष्मी, धन्वंतरी, अमृत कलश जस्ता १४ रत्न निस्किए तर सबै रत्नभन्दा अगाडि हलहल नामको विष निस्कियो । हलहल विषका कारण ब्रह्माण्डका सबै प्राणीको जीवन खतरामा परेको थियो । त्यसबेला शिवले यो विष पिए तर विषलाई घाँटीसम्म जान दिएनन् । विषका कारण शिवको घाँटी नीलो भयो र उनको एउटा नाम नीलकण्ठ थियो ।

विषको प्रभावले शिवको शरीरमा जलन भएको थियो । गर्मी बढेको थियो । यो गर्मीबाट छुटकारा पाउन शिवलाई चिसो जल चढाउने चलन सुरु भएको छ । भोलेनाथलाई शीतल पार्ने चीजहरू विशेष रूपमा चढाइन्छ ताकि शिवलाई विषको तापबाट शान्ति मिलोस् ।

यसरी गर्न सकिन्छ शिवको सरल पूजा

महाशिवरात्रिमा शिवको पूजा गर्नुहोस् । यदि ब्राह्मण वा पण्डितबिना पूजा गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ उल्लेख गरिएको सरल विधिले पूजा गर्न सक्नुहुन्छ । पहिले गणेशको पूजा गर्नुहोस् र त्यसपछि तामा, चाँदी वा सुनको भाँडोबाट शिवलिङ्गमा जल चढाउनुहोस्।

जल अर्पण गर्दा शिवको मन्त्र जप गर्नुहोस् । शिवलिङ्गमा जल, दूध, दहीको साथसाथै मह चढाउनुपर्छ । यसरी अभिषेक गरेपछि शिवलिङ्गमा बेलपत्र, धतुरा, फूल आदि चढाउनुहोस् । मिठाई चढाउनुहोस् । धूप र दीप प्रज्वलन गरेर आरती गर्नुहोस् । ओम नमः शिवाय शिवमन्त्र जप गर्न पनि सकिन्छ ।

यो पनि
रुद्राक्ष धारण गर्दा अपनाउनुहोस् यी नियमLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

बाढी–पहिरोले देशभरका विभिन्न सडक अवरुद्ध भएका छन् । जसका कारण सामान ढुवानीमा समेत ठूलो असर परेको छ । अविरल वर्षा

नव गायक राज सापकोटा र गायिका समिक्षा अधिकारीको युगल स्वरमा रहेको लोक शैलीको ‘चट्ट रुमालमा’ बोलको म्युजिक भिडियो सार्वजनिक भएको

नेपाल क्रिकेट संघ (क्यान) ले सन्दीप लामिछानेलाई केन्द्रीय सम्झौतामा अनुबन्ध गरेको छ । क्यानको केन्द्रीय कार्यसमितिको बिहीबार बसेको बैठकले सन्दीपलाई

कोलम्बो प्लान को सहकार्यमा राधा पौडेल फाउन्डेशन र दक्षिण गोलार्द्धीय मर्यादित महिनावारी संजाल को सहकार्यमा जुलाई १ बाट श्रीलंकाको राजधानी

Popular
Suggested