शिवलिङ्गमा चिसो वस्तु किन चढाइन्छ ?यही फागुन १७ गते बिहीबार महाशिवरात्रि परेको छ । यो शिव पूजाको महान् पर्व हो । शिवलाई भोलेनाथ पनि भनिन्छ । भक्तजनले हरेक दिन कमलसहित शिवलिङ्गमा जल चढाएमा भगवान् शिवको कृपा प्राप्त हुने जनविश्वास छ । भगवान् शिवलाई जलाभिषेक गर्ने महत्त्व अपार छ। विशेषगरी शीतल वस्तुहरू जस्तै जल, दूध, दही, घ्यू आदि शिवलाई चढाइन्छ ।

ज्योतिष पण्डित मनिष शर्माका अनुसार जलाभिषेक भनेको शिवलाई पानीले स्नान गर्नु हो । शिवको एउटा नाम रुद्र पनि हो । त्यसैले जलाभिषेकलाई रुद्राभिषेक पनि भनिन्छ । शिवलिङ्गलाई सुन, चाँदी वा तामाको भाँडोबाट जल चढाउनुपर्छ । शिवलिङ्गमा स्टिल, आल्मुनियम वा फलामको भाँडोबाट जल चढाउनु हुँदैन ।

भाँडामा पानी भरेर शिवलिङ्गमा पातलो धारा अर्पण गर्नुहोस् । शिवलिङ्गमा जल तथा शीतल वस्तु चढाउने चलन समुद्र मन्थनसँग सम्बन्धित छ । शीतलताका लागि शिवजीले आफ्नो शिरमा चन्द्रमा धारण गर्छन् ।

प्राचीन कालमा देवता र दानवहरूले मिलेर समुद्र मन्थन गरेका थिए । समुन्द्र मन्थनमा कौस्तुभ मणि, कल्पवृक्ष, ऐरावत हात्ती, उच्छरेव घोडा, महालक्ष्मी, धन्वंतरी, अमृत कलश जस्ता १४ रत्न निस्किए तर सबै रत्नभन्दा अगाडि हलहल नामको विष निस्कियो । हलहल विषका कारण ब्रह्माण्डका सबै प्राणीको जीवन खतरामा परेको थियो । त्यसबेला शिवले यो विष पिए तर विषलाई घाँटीसम्म जान दिएनन् । विषका कारण शिवको घाँटी नीलो भयो र उनको एउटा नाम नीलकण्ठ थियो ।

विषको प्रभावले शिवको शरीरमा जलन भएको थियो । गर्मी बढेको थियो । यो गर्मीबाट छुटकारा पाउन शिवलाई चिसो जल चढाउने चलन सुरु भएको छ । भोलेनाथलाई शीतल पार्ने चीजहरू विशेष रूपमा चढाइन्छ ताकि शिवलाई विषको तापबाट शान्ति मिलोस् ।

यसरी गर्न सकिन्छ शिवको सरल पूजा

महाशिवरात्रिमा शिवको पूजा गर्नुहोस् । यदि ब्राह्मण वा पण्डितबिना पूजा गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ उल्लेख गरिएको सरल विधिले पूजा गर्न सक्नुहुन्छ । पहिले गणेशको पूजा गर्नुहोस् र त्यसपछि तामा, चाँदी वा सुनको भाँडोबाट शिवलिङ्गमा जल चढाउनुहोस्।

जल अर्पण गर्दा शिवको मन्त्र जप गर्नुहोस् । शिवलिङ्गमा जल, दूध, दहीको साथसाथै मह चढाउनुपर्छ । यसरी अभिषेक गरेपछि शिवलिङ्गमा बेलपत्र, धतुरा, फूल आदि चढाउनुहोस् । मिठाई चढाउनुहोस् । धूप र दीप प्रज्वलन गरेर आरती गर्नुहोस् । ओम नमः शिवाय शिवमन्त्र जप गर्न पनि सकिन्छ ।

यो पनि
रुद्राक्ष धारण गर्दा अपनाउनुहोस् यी नियमLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन