डब्ल्यूएचओको नयाँ रिपोर्ट : के वुहानबाटै फैलियो त कोरोना ?

कोरोना भाइरस मानिसमा कसरी फैलियो ?


कोरोना भाइरस (कोभिड-१९) मानिसमा कसरी फैलियो ? गत एक वर्ष यता यस बारेमा बहस जारी छ । यसबीचमा विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) को टीमको तर्फबाट एक दाबी आएको छ । डब्ल्यूएचओका विशेषज्ञहरूले कोरोना भाइरस चमेरोबाट कुनै अर्को जनावर हुँदै मानिसमा सरेको हुन सक्ने सम्भावना रहेको बताएका छन् । साथै विशेषज्ञहरूले यो भाइरस चीनको प्रयोगशालाबाट भने लिक नभएको बताएका छन् । अमेरिकाका पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पसहित विभिन्न देशहरुले चीनबाटै कोरोना भाइरस फैलिएको आरोपलाई उनीहरुले खारेज गरेका हुन् ।

भाइरसको ओरिजनमा दाबी र डब्ल्यूएचओका विशेषज्ञको राय

१. अमेरिकाका पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले कोरोना भाइरस चीनको वुहान प्रयोगशालाबाटै लिक भएको आरोप लगाएका थिए । अहिले उनको उक्त आशंकालाई डब्ल्यूएचओका विशेषज्ञहरूले खारेज गरेका हुन् ।

२.चीनले पहिला पनि भाइरसको ओरिजन आफ्नो देशमा नभएको बताइसकेको थियो । तर त्यहाँ इम्पोर्टेड फ्रोजन फूडको माध्यमबाट पुगेको बताइएको छ । विशेषज्ञहरूले यो सम्भावनाबाट इन्कार नगरे पनि यसको असर धेरै रहेको बताएका छन् ।

डब्ल्यूएचओले भन्यो, भाइरसको ओरिजनमा अन्य स्टडी आवश्यक

विशेषज्ञहरूको टीमले भाइरस मानिससम्म कसरी आयो भन्ने कुराको धेरै प्रमाण भने दिएका छैनन् । डब्ल्यूएचओको टीम कोरोना भाइरसको ओरिजन पत्ता लगाउनको लागि चीन गएको थियो । यस बारेमा मंगलवार डिटेलमा रिपोर्ट जारी गर्नेछ । डब्ल्यूएचओको प्रमुख निर्देशक टेड्रोस एडहेनम घेब्रेयेससले आज जाँचमा के पाइएको छ भन्ने कुरा प्रेस कन्फ्रेन्स मार्फत् बताउने छन् । साथै कोरोना भाइरसको ओरिजनको लागि अझै स्टडी गर्नुपर्ने उनले बताएका छन् ।

कोरोना भाइरसका कारण १५ महिनामा विश्वभरमा २८ लाख भन्दा बढी मानिसको मृत्यु भइसकेको छ । संक्रमणका कारण गत एक वर्ष पूरा विश्वमा लकडाउनको अवस्था थियो । यसलाई लिएर अझै पनि केही देशमा लकडाउन जारी छ । लकडाउनका कारण नेपालसहित विभिन्न देशहरुको अर्थतन्त्रमा गम्भीर असर परेको छ ।

डब्ल्यूएचओको अनुसन्धानलाई लिएर चीनले जनाएको थियो आपत्ति

चीनमाथि विश्वभरमा कोरोना भाइरस फैलाएको आरोप लागेको थियो । चीनको वुहान ल्याबबाट यो भाइरस फैलिएको बताइएको थियो । त्यसपछि डब्ल्यूएचओले जाँचको लागि आफ्नो एक टीम बनाएर पठाएको थियो । तर चीनले यसमा आपत्ति जनाएको थियो । यसै कारण पनि विशेषज्ञहरूको रिपोर्ट आउन ढिला भएको थियो । अनुसन्धान गर्न गएको टीमले वुहानमा इन्ट्रीका लागि पनि धेरै समस्या झेलेको थियो । यो टीम यसै वर्षको १४ जनवरीमा वुहान पुगेको थियो ।

विश्वमा अहिलेसम्म १२ करोड ८२ लाखलाई कोरोना संक्रमण

अहिलेसम्म विश्वमा कोरोना भाइरसका कारण २८ लाख ४ हजार ३७६ जनाको मृत्यु भएको छ भने, १२ करोड ८२ लाख ४२ हजार ७४७ जनालाई संक्रमण भएको छ । त्यस्तै विश्वमा १० करोड ३४ लाख ६२ हजार ३१९ जना संक्रमण मुक्त भएका छन् भने ९४ हजार ८०२ जनाको स्वास्थ्य अवस्था गम्भीर रहेको छ ।

यस्तो छ नेपालको अवस्था

नेपालमा अहिलेसम्म २ लाख ७६ हजार ९८० जनालाई कोरोना संक्रमण भएको छ भने ३ हजार २७ जनाको मृत्यु भइसकेको छ । त्यस्तै २ लाख ७२ हजार ६१२ जना संक्रमण मुक्त भएका छन् भने १ हजार ३४१ जना उपचाररत छन् । नेपालमा छिमेकी देशमा देखिएको नयाँ भ्यारिएण्टका कारण पछिल्लो समय स्वास्थ्यका मापदण्डमा सरकारले कडाइ गरेको छ । साथै नेपालमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पनि केही समय पहिलेको तुलनामा बढिरहेको छ । यो आईतवार नेपालमा ८९ जनामा कोरोना संक्रमण देखिएको थियो भने (हिजो) सोमवार नेपालमा १४१ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको स्वास्थ्य मन्त्तालयले जनाएको छ । विश्वमा कोरोनाविरुद्धको भ्याक्सिन लगाउन शुरु गरेपनि अझै यसमा नियन्त्रण हुन सकेको छैन । नयाँ प्रकारको कोरोना भाइरस फैलिरहेको छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सुन्दर देखिने रहर कसलाई नहोला र ! हरेक मानिस शारीरिक रूपमा सुन्दर देखिन चाहन्छन् । तर, खानपान र हेरचाहमा ख्याल

गाउँको नाम सुन्दा चारैतिर फैलिएको हरियालीका तस्बिर आँखाअगाडि आउन थाल्छन् । जसका कारण गाउँहरू निकै उत्साहित हुन्छन् । आज हामी

मौसम जस्तोसुकै होस्, यात्राको आफ्नै रमाइलो छ। जसरी गर्मी मौसममा विभिन्न प्रकारका लुगा लगाइन्छ, त्यसैगरी यस मौसममा जुत्ता किन्दा धेरै

इनडोर प्लान्टहरूले हावा शुद्ध पार्छ, हावामा प्रदूषकहरू घटाउँछ, अक्सिजनको स्तर बढाउँछ, तपाईँको मुड बढाउँछ र सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्छ। बिरुवालाई