यस्तो छ महाशिवरात्रिको आध्यात्मिक महत्त्वकिंवदन्ती त छँदै छ तर योग परम्परामा यो दिन र रातलाई त्यस हदसम्म महत्त्व दिनुको कारण के हो भने, यसले आध्यात्मिक साधकको निम्ति जे-जति सम्भावनाहरू प्रदान गर्दछ, ती अतुलनीय र अद्‌भुत छन् ।

आधुनिक विज्ञानले थुप्रै चरणहरू पार गरेको छ अनि आज यो बिन्दुमा आइपुगेको छ जहाँ यसले तपाईंलाई यो प्रमाणित गर्न थालिरहेको छ कि सबैथोक- जसलाई तपाईंले जीवनको रूपमा जान्नुभएको छ, जसलाई पदार्थ र अस्तित्वको रूपमा जान्नुभएको छ, जसलाई ब्रम्हाण्ड र आकाशगङ्गाको रूपमा जान्नुहुन्छ- त्यो त्यही ऊर्जा हो, जसले आफूलाई लाखौँ-करोडौँ रूपहरूमा प्रकट गरिरहेको छ ।

यो वैज्ञानिक तथ्य प्रत्येक योगीका निम्ति अनुभवको स्तरमा यथार्थ हो । “योगी” अर्थात् जसमा अस्तित्वको एकत्व बोध भएको छ । जब म “योग” भन्छु, म कुनै निश्चित अभ्यास वा प्रणालीको कुरा गरिरहेको छैन । अनन्तलाई जान्ने सम्पूर्ण अभिलाषा, अस्तित्वमा एक हुँदाको भावलाई जान्ने तीव्र चाहना नै वास्तवमा योग हो । महाशिवरात्रिको रातले व्यक्तिलाई यो अनुभव गर्ने अवसर प्रदान गर्दछ ।

महिनाको चौधौँ रात-औँसीभन्दा एकदिन अगाडिको रात-महिनाभरिको सबैभन्दा अँध्यारो रात हुन्छ । जब हामी “शिव” भन्छौँ, त्यसको एउटा पक्ष यो हो कि हामी आदियोगी अर्थात् पहिलो योगीको बारेमा कुरा गरिरहेका छाैँ । अर्को पक्ष के हो भने “शिव” को शाब्दिक अर्थ हो, “त्यो जुन छैन ।” “त्यो जुन छ”, अस्तित्व वा सृष्टि हो । “त्यो जुन छैन”, शिव हुन् ।

आज आधुनिक विज्ञानले हामीलाई यो भनिरहेको छ कि पूरै सृष्टि शून्यताबाट आएको हो र पुनः शून्यतामै फर्किनेछ । सबैथोक शून्यताबाट आउँछ अनि पुनः शून्यतामै फर्किन्छ । शून्यता नै अस्तित्वको आधार हो । त्यसैले, हामी शिवलाई अस्तित्वको आधारको रूपमा हेरिरहेका छौँ । “त्यो जुन छ” को आधार भनेकै “त्यो जुन छैन” हो ।

शिवरात्रि, महिनाको सबैभन्दा अन्धकार रात हो । प्रत्येक महिना शिवरात्रि मनाउँदा तथा महाशिवरात्रिको उत्सव मनाउँदा यस्तो लाग्न सक्दछ कि हामी अन्धकारको उत्सव मनाइरहेका छौँ । तार्किक दिमाग अन्धकारबाट टाढै रहन चाहन्छ, अनि स्वाभाविक रूपमा प्रकाश वा उज्यालो रोज्दछ ।

तर शिवको शाब्दिक अर्थ हो, “त्यो जुन छैन ।” “त्यो जुन छैन” भनेको के हो भने, जब तपाईं आँखा खोलेर वरपर हेर्नुहुन्छ, यदि तपाईं स-साना चिजहरू खोजिरहनु भएको छ भने तपाईंले निकै धेरै सृजनाहरू देख्न सक्नुहुन्छ, तर यदि तपाईंको दृष्टिले साँच्चिकै विशाल चिजहरू खोजिरहेको छ भने, तपाईंले यो महसुस गर्नुहुनेछ कि यस अस्तित्वमा भएको सबैभन्दा ठूलो उपस्थिति वास्तवमा विशाल शून्यता हो । 

 केही बिन्दुहरू- जसलाई हामी आकाशङ्गा भन्छौँ- ती साधारणतया देखिन्छन् । तर ती सबैलाई थामेर राख्ने विशाल शून्यतामा सबैको ध्यान जाँदैन । यही विशालता, यही अनन्त खालीपनलाई नै शिव भनिन्छ । यतिखेर, आधुनिक विज्ञानले समेत यो प्रमाणित गरेको छ कि सबैथोक शून्यताबाट आउँछन् अनि फेरि शून्यतामै विलिन हुन्छन् । यही सन्दर्भमा, शिव अर्थात् त्यो विशाल रिक्तता वा शून्यतालाई नै महान् देव, महादेव भनिएको हो ।

यस धरतीको हरेक धर्म र संस्कृतिमा, सदैव चैतन्यको सर्वव्यापी प्रकृतिको कुरा गरिएको छ । यदि हामीले यसमा ध्यान दिने हो भने, यो पाउने छौँ कि अन्धकार, शून्यता वा खालीपन मात्र त्यस्तो छ, जुन साँच्चिकै सर्वत्र-व्याप्त छ, जुन जताततै उपस्थित छ ।

सामान्यतया, जब मानिसहरू सुख-समृद्धि खोजिरहेका हुन्छन्, हामी चैतन्यलाई प्रकाशको रूपमा दर्शाउँछौँ । जब मानिसहरू सुख-समृद्धि खोजमा लाग्दैनन्, वा त्यसबाट माथि उठेर आफ्नो जीवनबाट पर जाने, विलिन हुने कुरामा ध्यान दिइरहेका हुन्छन्- यदि उनीहरूको उपासना र साधनाको उद्देश्य विलिन हुनु हो भने— त्यसबेला हामी सदैव चैतन्यलाई अन्धकारको रूपमा हेर्दछाैँ । सद्गुरु प्रवचन

यो पनि
शिवलिङ्गमा चिसो वस्तु किन चढाइन्छ ?...
חשפניות

Hi there everyone, it's my first visit at this website, and piece of writing is truly fruitful designed for me, keep up posting such articles or reviews. חשפניות

...
חשפניות

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. חשפניות

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

I'm not sure why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I'd certainly appreciate it. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

It's an remarkable piece of writing designed for all the web viewers; they will get benefit from it I am sure. Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! Доставка алкоголя

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

I couldn't resist commenting. Well written! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the largest changes. Thanks a lot for sharing! Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

You've made some good points there. I looked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

I visit daily some web sites and websites to read articles, except this webpage gives quality based posts. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

Great goods from you, man. I've understand your stuff prior to and you're simply too fantastic. I really like what you've obtained here, really like what you're stating and the best way in which you are saying it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful website. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

My family members always say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting knowledge daily by reading such pleasant articles. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
infoda4nik.ru

Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers? infoda4nik.ru

...
link indexing page

Superb website you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you! indexation backlinks

...
гостиница с отчетными документами

Hello, just wanted to say, I enjoyed this post. It was practical. Keep on posting! купить гостиничные чеки с подтверждением

...
ogorodkino.ru

I must thank you for the efforts you have put in writing this website. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now ;) ogorodkino.ru

...
сделать чеки на гостиницу в москве

Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any suggestions for novice blog writers? I'd definitely appreciate it. сделать чеки на гостиницу

...
гостиничные чеки мск

I do believe all the concepts you have presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post. купить гостиничный чек в москве

...
sadovoe-tut.ru

Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog! sadovoe-tut.ru

...
гостиничные чеки с подтверждением москва

You made some decent points there. I looked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. гостиничные чеки купить

...
Free Cam Girls

Watch blonde chicks live in activity Are you seeking ravishing blonde chicks? Well, youre pretty much in luck because Blonde cams are live now!

...
agrosadovnik.ru

If you are going for most excellent contents like me, simply visit this site daily as it provides quality contents, thanks agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Why users still use to read news papers when in this technological world all is existing on net? sadovoe-tut.ru

...
химчистка дивана на дому борисов

I'm not sure why but this web site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. химчистка матраса в борисове

...
химчистка дивана на дому смолевичи

As the admin of this web site is working, no hesitation very quickly it will be famous, due to its quality contents. чистка дивана на дому цена смолевичи

...
химчистка матраса смолевичи

I'm not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission. химчистка дивана в борисове

...
химчистка мягкой мебели в борисове

I have been surfing online more than three hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It's pretty value enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net can be much more useful than ever before. химчистка дивана смолевичи

...
химчистка дивана на дому борисов

Hello there! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks! химчистка дивана смолевичи

...
чистка подушек в борисове

Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it! химчистка мягкой мебели в борисове

...
bezogoroda.ru

What's up, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that's actually good, keep up writing. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Hurrah! After all I got a weblog from where I be able to really take useful information regarding my study and knowledge. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Please let me know if you're looking for a author for your weblog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos! bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Piece of writing writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write otherwise it is complex to write. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off? I'd truly appreciate it. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We may have a link change agreement among us bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your web page. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

This article offers clear idea for the new people of blogging, that truly how to do blogging and site-building. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content! bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity concerning unexpected feelings. bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog! bezogoroda.ru

...
bezogoroda.ru

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन